Praktické rady

Ať už je motivem vymalování bytu touha po změně barevnosti interiéru nebo jarní očista poněkud zašlých stěn, stojíme na začátku před rozhodnutím, zda si objednáme profesionála, nebo zda to zvládneme sami.
Měli bychom mít jasno například v tom, že zejména výběr odstínů a barevných tónů, ale rovněž volba vhodné nátěrové hmoty vyžaduje malířské zkušenosti. Přinejmenším bychom se s odborníkem měli poradit o nákupu nejvhodnějšího materiálu a pomůcek. Výběr nátěrové hmoty je alfou a omegou úspěšného vymalování.. 

Co je dobré vědět při volbě nátěrové hmoty?

- Ne každá barva se hodí pro každý podklad a použití.
- Nátěrové hmoty se liší také v odolnosti proti otěru.
- Některé materiály vytvářejí lesklé povrchy a jiné matné.
- Každá malba má jinou kryvost.
- Namíchat stejný odstín pro následné opravy není jednoduché.
- Některé barvy jsou parotěsné a jiné naopak zdivu umožňují dýchat.

Dalším důležitým rozhodnutím je způsob aplikace malby. Různé barvy vyžadují použití různých malířských štětců nebo válečků. Jejich volba významně ovlivňuje výsledný vzhled malby a celé stěny, případně její dekorativní povrch. Existuje mnoho důvodů pro to, abychom malování svěřili zkušenému řemeslníkovi nebo si od něj nechali poradit.

Ačkoliv některé barvy prodávané za velmi přijatelné ceny dosahují skvělých parametrů a svým složením vycházejí vstříc i méně zkušeným kutilům, také při nákupu malířských nátěrů platí, že nejlevnější řešení se záhy může prodražit, protože nepřinese očekávaný efekt a bude třeba malbu opravit či zopakovat. 

Není bílá jako bílá

Doba, kdy 99 % interiérů mělo bílou barvu, je nejspíš pryč. Ke slovu se stále častěji dostávají pastelové odstíny, různé barevné kombinace, pruhy a jiné barevné tvary nebo speciální nátěry s rozmanitou strukturou. Přesto v České republice podle statistik bílá barva převládá.
Ale ani výběr „obyčejné bílé“ není jednoduchý. V sortimentu jedné značky se objevuje i víc než 10 různých druhů bílých interiérových maleb, které se svými vlastnostmi někdy podstatně liší.
 

Štětec, nebo váleček?

Disperzní nátěry můžeme aplikovat buď stříkáním, nebo štětkou či malířským válečkem. Mezi štětkami volte ty s delším umělým vláknem. (Taková vlákna se dobře uplatňují při nanášení všech vodou ředitelných řidších nátěrů.) Protože disperzní barvy rychle zavadají a usychají, hodí se spíše ploché štětce než tradiční kulaté štětky.
Pro větší plochy bychom měli zvolit kvalitní malířský váleček. Jeho volba (výška polstrování, materiál) záleží na rozsahu a členitosti malby a na podkladu malby.
Na větší plochy se hodí váleček s vyšším polstrováním, který absorbuje více barvy a šetří čas. Kvalitní trvanlivý povrch válečku zaručí stejnoměrné nanášení malby a jednotný vzhled celé stěny.
Na menší plochy, jako jsou ostění, špalety a různá zákoutí, je vhodný menší váleček s malým průměrem a s minimálním nebo žádným polstrováním.
Obecně platí pravidlo, že čím jemnější je povrch válečku, tím hladší bude povrch malby. Před zahájením práce na chvíli namočíme štětec nebo váleček do vody, aby jejich materiál zvláčněl a usnadnil nám práci.

Barva stěn v bytě a světlo

Současný módní trend velí malovat bytové stěny pastelovými barvami, nikoliv pouze bílou. Je to však dvousečné. Bílá plocha odráží nejvíc světla, tedy 70 až 90 %, kdežto černá nejméně, čili 5 až 1 %. Obecně platí, že černá je asi pětadvacetkrát tmavší než bílá, z toho tedy plyne, že pokud by nám pro osvětlení pokoje s bílými stěnami stačila žárovka o příkonu 40 W, pak bychom pro stejný světelný vjem v pokoji s černými stěnami potřebovali žárovku o příkonu 1000 W. Černě si pochopitelně stěny a strop obýváku nikdo nevymaluje (nanejvýš tam rozmístí černý nábytek), ale různé barvy zaujímají různá procenta mezi těmito dvěma krajními body. Například žlutá odrazí kolem 70 %, tmavě zelená jen asi 15 %. Měli bychom si tedy rozmyslet, zda barevnou pohodu a všechno, co s ní souvisí, vyměníme za vyšší energetickou náročnost při svícení večer a méně světla v místnosti ve dne.
Tip: Při malování bytě bychom v jedné místnosti neměli kombinovat více než tři barvy, přičemž ty hodně pastelové bychom měli použít na menších plochách jako výrazný grafický prvek. Světlé barevné odstíny prostor zvětší, tmavé zmenší. Každá barva navíc dodá bytu jiný charakter.

Štětka, nebo váleček?

Jestliže pro malování stěn zvolíme štětku, vybereme si tu s delšími vlákny, protože na jedno namočení nabereme větší množství barvy; chce to však grif, aby nám to všechno nepadalo na zem.
Pro válečky platí, že čím jemnější váleček, tím hladší povrch malby. Pro velké plochy raději zvolíme váleček s vyšším polstrováním, neboť nasaje více barvy a my najednou vymalujeme větší plochu.

 

Sádrokarton nejprve penetrujte

Pro natírání sádrokartonových ploch se hodí disperzní barvy akrylátové nebo polyvinylacetátové. Optimální se nanášejí pomocí válečku. Předtím je však třeba povrch zbavit prašnosti a vyrovnat jeho nasákavost pomocí penetračního nátěru, zředěného podle návodu výrobce i s ohledem na další použité nátěrové hmoty.

Primalex a Remal 

Pokud si byt malujeme sami, většinou asi zvolíme Primalex, protože je osvědčený a snadno se s ním pracuje. Ale Remal je taky velice dobrý a ze své zkušenosti i levnější a má stejnou kvalitu jako Primalex. Pro tmavší odstíny bychom mohli sáhnout například pro Relius nebo Dulux, protože tyto barvy dobře kryjí už v první vrstvě a navíc dobře drží i na dřevě a na tapetách. Jsou ovšem hutnější a dražší.

Aby barvy nepáchly

Přes den vymalujeme ložnici, večer už v ní chceme spát, ale vadí nám pach čerstvé barvy, který nemizí, ani když intenzivně větráme? Do jisté míry se dá potlačit: Do talíře s trochou vody rozložíme několik čerstvě rozkrájených cibulí, které do sebe pach nasáknou.

Oživujeme obklady

Obkladové kazety z polystyrenových desek časem ztratí bílou barvu. Můžeme je natřít. Vhodné jsou latexové; fasádní nebo malířské barvy. Nátěrové hmoty příliš neředíme, lépe pak přilnou k podkladu a nebudou stékat. Na polystyren bychom neměli používat barvy na bázi chemických rozpouštědel, protože by spolu mohly vytvořit hořlavou směs.

Natíráme dlaždice

I staré zašlé dlaždice lze natřít, potřebujeme k tomu ale velice odolnou a tvrdou nátěrovou hmotu. Tomuto parametru by měl odpovídat například dvousložkový epoxidový email S 2321 Epolex, nebo dvousložkový polyuretanový email U 2065 Pragopur. Životnost nátěru závisí na dokonalé přípravě – dlaždice důkladně umyjeme (nikde nesmí zůstat žádná špína) a bezprostředně před natíráním odmastíme. Výsledek bude relativně dobrý, avšak původní vlastnosti vypalované dlaždice nenahradí.

Dvě lepší než jedna

Je lepší, když povrch postupně natřeme několika tenčími vrstvami, než kdybychom použili jednu vrstvu, ale silnou. Takový postup zvýší kvalitu a odolnost nátěru, a to zejména při lakování v exteriéru.

Vrstvy přebrousíme

Má-li být konečný nátěr hladký a mají-li jednotlivé vrstvy k sobě dobře přilnout, musíme každý nátěr po jeho zaschnutí lehce přebrousit jemným brusným papírem, a to od čísla 180 výše. Finální vrstvu už nebrousíme.

S tmelením opatrně

Každé tmelení vede ke snížení kvality a životnosti nátěru. Lepší než tmelení je vyrovnání podkladu ještě před nátěrem a broušení jednotlivých vrstev nátěru jemnozrnným brusným papírem.

Obarvujeme sklo

Chcete, aby sklem ve dveřích nebo v okně pronikalo světlo, ale nebylo skrz něj vidět? Matný syntetický email na něm sice bude držet, ale problém je v jeho nanášení. Štětcem se nedá natřít tak, aby barva byla jednolitá a přitom dostatečně tenká a průsvitná. Z nouze lze udělat ctnost, barva se dá na sklo nanést tzv. tupováním, tedy špičkou štětce. Nebo stříkáním.

Aby barva nestékala

Jestliže potřebujeme barvou natřít něco na stropě nebo prostě nad hlavou, hrozí, že na nás bude kapat barva ze štětce a že nám bude stékat na ruku. Lze tomu zabránit, když na štětec nasadíme například kulatou plastovou nádobku od rostlinného tuku, v jejímž dnu uděláme otvor přesně na násadu štětce a otvor utěsníme. Místo láhve můžeme také použít na polovinu rozříznutý gumový míček. Zateklou barvu pak znovu použijeme.

Natíráme schody

Pokud potřebujeme natřít schody, ale zároveň je musíme užívat, natřeme nejdříve každý druhý schod (obvykle několika vrstvami) a po jejich dokonalém zaschnutí se pustíme do zbývajících schodů. Schodiště budeme zdolávat vždy chůzí ob jeden schod (nebudeme však samozřejmě zároveň natírat i zábradlí).

Čím a jak natřít

Výrobci laků a nátěrových hmot přicházejí na trh se stále novými a vylepšenými produkty. Není snadné si vybrat ten nejvhodnější výrobek, který právě potřebujeme. Také proto se vyplatí nakupovat u odborníků, kteří dokážou poradit a vysvětlit rozdíly mezi výrobky včetně těch cenových. Také následující rady vám pomohou ujasnit si, čím, co a jak natírat – v interiéru.

Ošetřujeme palubky

Obklad z palubek napustíme lazurovacím lakem a po zaschnutí natřeme vodou ředitelným nebo syntetickým lakem. Můžeme volit mezi lesklou a matnou variantou, případně pololeskem, který lze také z matného a lesklého stejné značky namíchat. Druhý nátěr lakem prospěje vzhledu dřeva i jeho ochraně.

Čím natřeme trámy

Nové dřevěné trámy, jejichž strukturu hodláme zdůraznit, rovněž ošetříme lazurovacím napouštědlem. Tyto laky lze také tónovat nebo je rovnou koupit v daném barevném odstínu. Trámy a dřevo v exteriéru je potřeba chránit také před houbami, plísněmi a dřevokazným hmyzem impregnačním napouštědlem. Po zaschnutí následuje obvyklá kombinace lazurovací lak a vrchní lesklý či matný lak nebo také dvojice základní a vrchní lak, případně jediná nátěrová hmota. Záleží na tom kterém výrobku a jeho určení.

Co na podlahu

Polyuretanové laky na dřevěné podlahy dlouho schnou a časem žloutnou. Laky ředěné vodou nebo dvousložkové laky jsou k barevným změnám méně náchylné a schnou rychleji. Podobně se chová nitrolak (celulózový lak), který však není tak tvrdý, jako jsou laky dvousložkové, polyuretanové nebo ředěné vodou.

Mořidlo a pak lak

Mořidlo zbarví dřevo na požadovaný odstín a zvýrazní strukturu, ale je pouze prvním krokem, neumí totiž ochránit povrch. Na to musíme použít některý z bezbarvých laků.

Vzorek nesouhlasí

V obchodech bývají vystaveny natřené vzorky, barvy však nemusí být věrné, a to zejména u mořidel. Když totiž zvolené mořidlo použijeme na jiný druh dřeva, nebo použijeme několik vrstev, může být výsledek jiný. Při výběru bychom na to neměli zapomínat.

Barva pro miminka

Pro nábytek, s kterým přijdou do styku miminka, se hodí například barva Balakryl Uni Mat V 2045, nebo bezbarvý lak Sportakryl Mat V 1601, protože mají příslušný potravinářský atest a neměly by jim tudíž ublížit. Podobné vlastnosti má dvousložkový epoxidový lak S 1300 Epolex nebo akrylátový lak V 1409 Ekohost.